Друк

Житлово-комунальна реформа

З 1 липня 2015 року в силу вступив Закон України від  
14 травня 2015 року № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Згідно з законом України, до 1 липня 2016 року всі мешканці багатоквартирних будинків повинні визначитися, хто буде управляти їх житлом. Тому не варто затягувати з вирішенням цього питання і визначатися вже зараз.

На сьогоднішній день в Україні багатоквартирними будинками вважаються житлові споруди з трьома і більше квартирами. Відповідно Закону всі власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку та земельної ділянки, на якій він розташований, а земельну прибудинкова ділянка має бути передано домовласникам у власність мешканців.

            Відповідно ст.4 закону України  « Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 року   N 2866-III зі змінами та доповненнями зазначено, що ОСББ   створюється  для  забезпечення  і  захисту  прав співвласників  та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та   використання   спільного   майна,   забезпечення  своєчасного надходження   коштів   для   сплати  всіх  платежів,  передбачених законодавством та статутними документами. Тому з 1 липня 2016 року не ЖЕКи, а мешканці повинні забезпечувати належне підтримання санітарного, протипожежного та технічного стану будинку. Саме мешканці зобов'язані ремонтувати дахи, ліфти, відкачувати воду з підвалів, склити вікна в під'їздах, поливати двір і оплачувати роботу двірників.

Першим кроком для організації обслуговування будинку має стати загальні збори мешканців, на якому буде визначена форма управління багатоквартирним будинком. Тому необхідно зараз проводити збори і визначатися з формою управління будинком, якщо цього не зробити до 1 червня поточного року, згідно закону, міська влада сама призначить керуючу компанію.

У мешканців багатоквартирних будинків є два варіанти, щоб почати управляти будинком самостійно:

1. передати всі функції з обслуговування будинку керуючої компанії (такою може стати підприємство, що займається наданням житлово-комунальних послуг);

2. створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) та управляти будинком самостійно.

Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченим законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об’єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. За законом, після прийняття співвласниками будинку рішення про передачу будинку в управління ОСББ або керуючої компанії, попередній власник будинку зобов'язаний передати один примірник технічної документації співвласникам багатоквартирного будинку. Але, на жаль це може виявитися проблемою - у колишнього власника житла може бути відсутнім з різних причин і тоді процес може затягнутися на невизначений час.

Якщо мешканці будинку вирішать звернутися до керуючої (сервісної) компанії, яка призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, то особливих складнощів з оформленням документів не виникне - всю роботу візьме на себе фірма. Однак потрібно пам'ятати, що такі компанії - це прибуткові організації і тому їх послуги будуть істотно дорожче, ніж робота ОСББ, які не є прибутковими організаціями та податків не платять.

У разі створення ОСББ співвласники багатоквартирного будинку, згідно чинного законодавства соціальної політки, будуть отримувати  пільги та субсидії  для відшкодування  витрат  на  комунальні послуги.Але згідно закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено розподіл житлово-комунальних послуг залежно від функціонального призначення та порядку затвердження цін/послуг.

Відповідно до цього розподілу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків є окремими житлово-комунальними послугами.

Тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій підлягають встановленню органами місцевого самоврядування, а тарифи на послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).

Згідно роз’яснень Департаменту житлово-комунального господарства Запорізької області від 06.11.2015року зазначено, що пільги та житлові субсидії надаються на оплату послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій,  а наоплату послуг з управління багатоквартирним будинком – не передбачено законом.

За роз’ясненнями та додатковою консультацією просимо звертатися до управління комунального господарства за адресою: Запорізька область, м.Токмак, вул. Революційна, б.45 каб.№6  контактний тел.2-22-34