free joomla slider module
Друк

Децентралізація очима міста Токмака

Питання об’єднання громади в рамках всеукраїнської реформи децентралізації уже не перший рік на слуху у жителів Токмака. Проводились засідання, семінари та інші заходи за участі керівництва міста та району, депутатів обласного та місцевого рівнів, сільських голів, підприємців, на яких обговорювали різні моделі об’єднання Токмацької громади, переваги та недоліки кожної з них.1

В середині березня відбулося засідання комісії обласної ради з питань місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою в Токмаку з представниками Запорізького Офісу Реформ, «Асоціації міст України» та Міністерства регіонального розвитку, будівництва, житлово-комунального господарства. Було детально розглянуто дві моделі об’єднання територіальних громад у Токмацькому районі. Метод першої полягає у приєднанні до Токмаку Остриківської сільської ради. Формат створення другої моделі: один район – одна громада, тобто об’єднання всіх сільських рад району з містом Токмак, яке буде адміністративним центром.

Думки розділилися: місту ближча перша модель, району – друга. Позиція керівництва райдержадміністрації та райради однозначна та не раз підтверджена та пояснюється тим, що  у сіл з’явиться можливість підвищити рівень життя. Та поговоримо про місто, адже справедливо буде, в першу чергу, запитати думку токмачан, бо, якщо брати в кількісному співвідношенні, то в м. Токмаку проживає 34 тис., а в районі – близько 23 тис. чоловік.

 

У місті роботи щодо вивчення ситуації про добровільне об’єднання громад почались ще в червні 2015 року – працює робоча група, проводились засідання, на яких обговорювались питання об’єднання з головами сільських рад, зокрема з Остриківською, Новомиколаївською, Жовтневою, Таврійською. У вересні минулого року було прийняте рішення про об’єднання в Токмацьку терторіальну громаду через об’єднання міської ради з Остриківською сільською радою.

28 березня відбулося засідання робочої групи з цього питання. Головною темою заходу було обговорення об’єднання в Токмацьку територіальну громаду через об’єднання  Токмацької міської ради з Остриківською сільською громадою. Остриківський сільський голова Юрій Школик під час засідання повідомив, що його позиція не змінилася з часу підписання протокольного рішення комісії, він і зараз прагне об’єднання їх громади з містом, але  ще потрібно проводити роз’яснювальну роботу серед жителів сіл та зробити фінансовий аудит. Вирішили створити робочі міні-групи з вивчення окремих напрямів діяльності в сільській територіїї з питань: охорони здоров’я, освіти, культури та роботи житлово-комунального господарства. За підсумками роботи створених груп можна буде говорити про подальші перспективи об’єднання цих громад.

Неодноразово тема децентралізації обговорювалася і на засіданнях депутатської фракції «За мир та розвиток», на якій депутатами від «Опозиційного блоку» було розглянуто це питання з точки зору досконалості закону, терміну дії та, найголовніше, наслідків для населення. На засіданні, яке відбулося 16 березня цього року, голова Фракції Віктор Загуменний розповів, що в правовому полі відбулася підміна суті реформу децентралізації, метою якої є створення спроможної громади, а замінено метою проведення адміністративно-територіальної реформи щодо укрупнення існуючих адміністративно-територіальних одиниць. Ми законодавчо не маємо дорожньої карти цієї реформи. Незрозумілими є питання – організація медичного обслуговування у новостворенній громаді, організація освітнього процесу, порядок ліквідації надзвичайних ституацій та ін. Тобто ця реформа ще не має законодавчо визначеної концепції. До чинного законодавства не внесені відповідні зміни, які задекларовані законом про добровільне об’єднання громад.

Радник міського голови Олена Гатайло, яка є заступником голови робочої комісії з питання децентралізації, висловила свою думку щодо об’єднання громад:

– Децентралізація – передача повноважень з центра на місця. Жителі сільських територій, які будуть приймати участь у цій реформі, повинні самі визначитися: де і з ким їм краще об’єднатися для того щоб вони могли вирішувати питання самозабезпечення своєї громади. Адже тільки вони в праві вирішити: де їм лікуватися, в якій школі навчатимуться їх діти, як розпоряджатися землями за межами населених пунктів, займатися освітленням вулиць чи ремонтом доріг, на що витрачати фінанси громади. Тому, перед прийняттям такого важливого рішення, треба ще і ще все детально обдумати, прорахувати, і тільки потім приймати виважене рішення.

Згідно ст. 3 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», суб’єктами є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст. Це значить, що для міста Токмака слід розглядати варіанти об’єднання тільки з Жовтневою та Остриківською сільськими радами, бо це території, які межують. Позиція голови Остриківської сільської ради – за об’єднання з містом, але остаточно буде зрозуміло лише після прийняття рішення мешканцями сіл, підпорядкованих раді. Неодноразово своє бачення з цього питання на засіданнях з питань децентралізації висловлювала голова Жовтневої сільської ради Наталія Антипенко. За словами голови, їм об’єднуватися з містом сенсу немає, адже, по-перше, їх громада і так спроможна, по-друге, виникнуть незручності з точки зору доїзду до центру та, в першу чергу, в галузі освіти і, по-третє, слід розрізняти проблематику та потреби міста і села – їх об’єднувати не можна.

Що отримає місто Токмак після створення Токмацької об’єднаної територіальної  громади? – З цим питанням ми звернулися до міського голови Ігоря Котелевського.

– По великому рахунку, нічого. – Відповідає Ігор Вікторович. Токмак на сьогоднішній день, згідно чинному законодавству, є і так самостійною територіальною громадою. На практиці зараз в рамках реформи навіть немає такого випадку, коли місто обласного підпорядкування, яким є Токмак, об’єднувалося з сільськими територіями. До того ж, міста обласного значення не отримають більшого бюджетонаповнення після об’днання на відміну від сіл і міст районного значення. Також механізм входження в об’єднану громаду є, а механізму виходу з неї, в разі негативного результату, немає. Щоправда, був період на початку 90-х, коли м. Токмак і район були разом, але тоді район ініціював відокремлення від міста – це говорить про те, що не спрацювала така модель об’єднання. Більш-менш логічним є об’єднання Токмака з Остриківською сільською радою, бо нас тісно пов’язують земельні питання – в межах міста є ділянки які знаходяться на землях Остриківської сільради. Ми обговорювали процес об’єднання і з іншими сільськими радами, проте позитивну відповідь дала лише Остриківська. Тому ми працюємо в цьому напрямку.

Ось що кажуть самі токмачани з приводу утворення об’єднаної громади:

Ніна Степанівна, кухар

– Я проти об’єднання Токмака з будь-ким. Треба розрізняти: у міста проблеми і потреби одні, у села – зовсім інші. Дивуюсь, м’яко кажучи, багатьом рішенням «зверху» – то пам’ятники знімайте, то якусь децентралізацію придумали, то тарифи космічні. Складається враження, що над нами, простими людьми, експерименти проводять – виживуть чи ні. Мене більше хвилює, як зміниться конкретно моє життя та моєї родини після об’єднання. На це питання чіткої відповіді я не почула, тому обговорювати цю реформу поки смислу не бачу.

Лариса Володимирівна, домогосподарка

– Кажуть, що ми краще заживемо, коли буде спільна громада – будуть фінанси немалі виділятися та маса інших привілеїв. Виникає питання: що заважає зараз ці гроші дати, розділивши на місто і на село. Якщо дадуть кошти на громаду, то у нас, як завжди, всі почнуть на себе «ковдру перетягувати» – село на себе, місто на себе. А це в результаті, навпаки, роз’єднає громаду.

Тетяна Миколаївна, пенсіонерка

– Я мало що знаю про тонкощі децентралізації. Але, якщо логічно мислити, коли Токмак буде центром всіх сіл, то міські організації і структури будуть обслуговувати крім жителів міста, ще й сільське населення. Зараз і так черги в лікарні та совбезі, а потім взагалі там звечора стояти треба буде.

Олена Повещенко