free joomla slider module
Друк

Впровадження пробації в Україні

5 лютого 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України “Про пробацію” (№ 160-VIII), який 27 серпня цього року введений у дію. 

З прийняттям даного Закону Верховна Рада України зробила реальний крок у сфері наближення юстиції України до міжнародних стандартів і впровадження у державі принципово нової системи заходів кримінально-правового характеру, покликаних у першу чергу забезпечити безпеку суспільства.

Маючи майже 200-річну історію розвитку у різних країнах процес розвитку пробації відбувався по різному, але загальними рисами пробації у всіх країнах є:
- не застосування до порушника покарання у виді ув’язнення або узагалі звільнення від покарання (на підставі спеціального дослідження особистості правопорушника);
- застосування пробації до правопорушника у залежності від обставин (вчинений злочин, особистість, соціальна ситуація правопорушника);

- здійснення нагляду, який відрізняється від поліцейського нагляду та поєднаний з соціальною допомогою правопорушнику у процесі ресоціалізації.

 

Закон України “Про пробацію” розроблявся з урахуванням європейських стандартів пробації. Із дванадцяти функцій служб пробації, визначених Правилами Ради Європи про пробацію, на орган пробації України покладено дев’ять (за виключенням програм відновного правосуддя, роботи з потерпілими від злочинів, засудженими-іноземцями та умовно-достроково звільненими від покарання у виді обмеження або позбавлення волі), а саме:

- доповідь суду про особу обвинуваченого;

- громадські роботи;

- оцінка ризику вчинення повторного злочину;

- індивідуальне планування роботи;
- заходи виховного характеру;
- оцінка результатів реалізації запланованих заходів;
- допомога в соціальній адаптації;
- надання повноважень персоналу щодо мотивації засуджених до виконання обов’язків;
- профілактика злочинності (взаємодія із державними, громадськими та релігійними організаціями).

 

Законом України пробація визначається як система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до закону до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого. Безпека суспільства також визначена Законом України “Про пробацію” як перша складова мети пробації, поряд із запобіганням вчиненню повторних злочинів та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинувачених, з метою прийняття судом рішення про міру їхньої відповідальності.
Орган пробації створюється у складі Державної пенітенціарної служби України шляхом реорганізації кримінально-виконавчої інспекції, яка забезпечує виконання покарань, не пов’язаних із позбавленням волі.

 

 

 

Що ж принципово повинно змінитися порівняно з існуючою системою виконання покарань, альтернативних позбавленню волі?

Сьогодні кримінально-виконавча інспекція згідно із законодавством виконує переважно контрольну функцію щодо покарань, альтернативних позбавленню волі. Індивідуально-профілактичну роботу здійснюють органи внутрішніх справ, соціальну роботу – органи соціальної політики. Впровадження в Україні пробації дозволить кардинально змінити вектор роботи з правопорушниками ще на етапі обвинувачення. На відміну від працівника кримінально-виконавчої інспекції, працівник пробації набуває статусу учасника кримінального процесу з відповідними обов’язками та правами. Працівник пробації також набуває права отримувати безкоштовно від будь якого органу інформацію, необхідну для виконання завдань пробації, відвідувати у будь якому місці та на будь якій території осіб, до яких застосовано пробацію, або викликати їх та отримувати від них пояснення.

Залежно від завдань пробації, Закон України визначає три види пробації: досудову, наглядову та пенітенціарну. Виходячи із змісту завдань пробації, крім функцій, що сьогодні покладені на кримінально-виконавчу інспекцію, на орган пробації покладаються додаткові завдання, пов’язані з:
- підготовкою досудових доповідей щодо обвинувачених;
-  реалізацією пробаційних програм стосовно осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням;
-  проведенням соціально-виховної роботи із засудженими;
- здійсненням заходів з підготовки осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, до звільнення.

Орган пробації подає суду досудову доповідь, що містить результати незалежного соціального дослідження обвинуваченого. Досудова доповідь має на меті надати суду додаткову об’єктивну інформацію про ризик вчинення обвинувачуваним повторного злочину, можливість його виправлення без позбавлення або обмеження волі. Досудова доповідь не має доводити винуватість або невинуватість особи. Орган пробації крім виконання покарань, альтернативних позбавленню волі, здійснюватиме пробаційний нагляд, що передбачає як контроль за поведінкою, так і заходи соціальної реабілітації, які базуються на оцінці ризику вчинення повторного злочину та потреб правопорушника. Виховну та профілактичну роботу здійснює працівник пробації, а не органу внутрішніх справ.

Щодо осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, за рішенням суду застосовуються пробаційні програми психокорекційного змісту (наприклад, подолання агресивної поведінки, шкідливих звичок, психологічних проблем) або соціально-реабілітаційні програми (набуття позитивних соціальних навичок, соціального статусу, усунення або мінімізація негативних соціальних факторів).

Працівники пробації працюватимуть також в установах закритого типу для здійснення заходів підготовки засуджених до звільнення, координуючи ці заходи з підрозділами пробації за місцем проживання засудженого після звільнення або місцем розташування установ соціальної адаптації для звільнених. Тобто створюється більш ефективна система соціального супроводу звільнених.

Токмацький районний підрозділ кримінально-виконавчої інспекції завдяки Токмацькому міському голові Котелевському І.В. розташований в новому приміщенні, яке відповідає всім вимогам нового Закону за адресою м. Токмак вул. Шевченко, 14, тел. 44031, E-mail:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. Запрошуємо до співпраці державні, громадські, волонтерські та релігійні організації для проведення соціально-виховної роботи із засудженими та реалізації інших заходів, спрямованих на виправлення засуджених та запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень.


Начальник Токмацького міжрайонного відділу

кримінально-виконавчої інспекції

Мендель Ю.В.