Друк

ЗАПИТУВАЛИ-ВІДПОВІДАЄМО

В якому розмірі Пенсійний фонд має право утримувати переплату пенсії якщо пенсіонер не своєчасно повідомив про працевлаштування. У своїй заяві він надав згоду «утримати переплату за один раз». Пенсія у нього 949 грн., нарахована сума переплати становить близько 495 грн. Чи правомірно буде відрахувати з його пенсії всю суму переплати (в даному випадку 52%) одноразово, чи згідно зі статтею 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відраховувати щомісячно по 20% його пенсії?

Розмір відрахувань з пенсій, що утримуються на підставі рішення органу Пенсійного фонду України чи в судовому порядку, не може перевищувати розмірів, визначених статтею 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), тобто у випадку утримання переплати - 20 відсотків пенсії.
Водночас, частиною першою статті 50 Закону визначено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно.
З огляду на зазначене, пенсіонер може добровільно повернути переплату пенсії або її частину, в тому числі і за рахунок неотримання частини пенсії. Розмір повернутих коштів, які пенсіонер має намір повернути в конкретному місяці, він визначає самостійно.

 Якщо переходити на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, то чи потрібно надавати нові довідки про заробітну плату померлого чоловіка, а чи можна скористатися документами про заробіток, що є в його пенсійній справі?
У разі смерті пенсіонера членам його сім'ї, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, таку пенсію може бути призначено з урахуванням документів, які містяться в пенсійній справі померлого годувальника. Якщо член сім'ї бажає додати документи про стаж и заробіток, які не було враховано під час обчислення пенсії годувальнику, законодавство дозволяє це зробити. Тобто чи надавати довідку про заробітну плату за інші періоди роботи годувальника, чи ні, вирішуєте Ви.

 Алла Бурчак, заступник начальника УПФУ в
м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області